Skoč na obsah Skoč na menu

reklamafacebook
login

 
ešte nemám konto
registrácia

odber noviniek

možnosti

reklama


 

kategória: Index » Software

späť
25.10.2007  diskusia  poslať odkaz na tento článok emailom  vytlačiť 

Škoda, že to Mečiar a Trnka nevedeli.
Keď vo februári tohto roku NVidia uvoľnila vývojársky kit na využitie jej grafických čipov na výpočtové operácie známy pod skratkou CUDA, zrejme netušila, že jeho využitie bude zamerané aj na prelomenie zložitých šifier.

 

elecomsoftlogo.gif

 

Softvérová spoločnosť Elecomsoft sídliaca priamo v srdci Ruska sa chopila príležitosti, využila možnosť paralelného spracovania dát prostredníctvom GPU a vyvinula softvér na prelomenie hesiel. Podľa slov Vladimíra Katalova, výkonného riaditeľa spoločnosti, je pri použití dnes najvýkonnejšieho grafického čipu GeForce 8800 Ultra vyžaduje prelomenie hesla alebo šifry až 25x menej času ako pri použití bežných techník.

 

nvidia_logo.jpg

 

Hovorca spoločnosti NVidia Andrew Humber prirovnal výpočtový proces ku spôsobu, akým je možné nájsť určité slová v knihe. „Zatiaľ, čo štandardný procesor začne čítať knihu od strany 1 a skončí na strane 500, GPU rozdelí knihu na 100.000 častí a bude čítať jednotlivé kúsky naraz."

 

Screenshot z Elecomsoft Distributed Password Recovery

 

Spoločnosť Elecomsoft túto technológiu pravdepodobne zapracuje do svojich programov, ako sú napríklad Elecomsoft Distributed Password Recovery alebo Advanced PDF Password Recovery, ktorých použitie je jasné už zo samotných názvov. Určite to však nebude skôr ako bude schválený patent, o ktorý sa spoločnosť v súčasnej dobe pokúša.

 

Aj takéto využitie patrí k životu a v niektorých momentoch nepredstavuje len „nelegálnu" činnosť, ale môže pomôcť aj pri strate, alebo zabudnutí hesla, ktoré človek potrebuje k prístupu k svojim dokumentom. Rozhodne je to zaujímavá myšlienka, ktorá má šancu na úspech. Ak by o tejto spoločnosti už pred časom počula naša netajne tajná SIS, možno by rozlúštenie a analýza „Mečiarovej kazety" netrvala tak dlho a výsledky by sa dostavili v čase, keď by ešte nikto nepochyboval o jej autenticite.

 

Zdroj : NewScientistTechPeter Dávidik


diskusia (1)Dátum predmet meno
11.11.2007 13:07 he johnonajčítanejšie

© Hardware.sk | ISSN 1337-6527 | info@hardware.sk 
Valid XHTML 1.0 Transitional  | novinky | Valid XHTML 1.0 Transitional
NAJ.sk toplist