Skoč na obsah Skoč na menu

reklamafacebook
login

 
ešte nemám konto
registrácia

odber noviniek

možnosti

reklama


 

kategória: Index » Internet

späť
8.2.2007  diskusia  poslať odkaz na tento článok emailom  vytlačiť 

Heslá naše každodenné
passwordprotection.jpgVšetci používame heslá. PIN od bankovej karty, PIN na mobil, PIN do videopožičovne, heslo na zakódovanie alarmu, heslo na prístup do počítača, heslo na prístup do siete, heslo na prístup do mailovej schránky ...

 

Sme však len ľudia a preto sa snažíme svoj život trochu uľahčiť. Ako PIN použijeme maximálne 4-ciferné číslo a na to sa predsa hodí dátum narodenia náš, manželkin, dieťaťa, prípadne výročie sobáša (aspoň naň nezabudneme). Ako heslo sa hodí naše meno, pretože to zabudneme len málokedy.

 

V prípade tých z nás, ktorí sú predsa len uvedomelejší, a vedia čo je to silné heslo, je veľká pravdepodobnosť, že si ho budeme len ťažko pamätať a preto si ho zapíšeme na kúsok papiera, ktorý dáme pod plexisklo na písacom stole, alebo ho dokonca prilepíme na monitor, aby sme ho mali neustále na očiach.

 

passwordlock.gif

 

Najčastejšie sa upokojujeme slovami : „Veď v tom počítači aj tak nič nemám." Je to však skutočne pravda. Spomeňte si. Kto z Vás má v počítači napríklad fotografie z narodenia potomka, z neopakovateľnej dovolenky ... Iste, väčšina z takýchto fotografií nás nemôže kompromitovať a preto nám nevadí, ak sa objavia na verejnosti, ale čo ak o ne prídeme! Zálohovanie dát je totiž pre väčšinu z nás takisto veľká neznáma.

 

Ale najdôležitejšie je to, že v každom z našich počítačov sa nachádza niečo, čo nieje určené pre iných ľudí. Preto je nevyhnutné, aby sme dali na rady odborníkov a začali používať tzv. silné heslá, ktoré sú podľa zaužívanej definície minimálne 8 znakové pričom aspoň 2 znaky sú číslice a heslo obsahuje malé aj veľké písmená. V ideálnom prípade obsahuje aj niektorý z ďalších znakov ako napríklad &%!£€ (niektoré znaky však môžu byť zakázané systémom) ... Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nieje veľmi vhodné používať v hesle „y", „z", vzhľadom na to, že na rôznych počítačoch sa stretávame s rôznym uložením týchto dvoch písmen a ani diakritiku, pretože pri prihlasovaní väčšinou nemáme možnosť zistiť, či je diakritika zapnutá alebo nie.

 

changepassword.jpg

 

Vytvorenie „silného" hesla nemusí byť až také ťažké, pokiaľ si zvolíte nejakú pomôcku, podľa ktorej si ho zapamätáte. Napríklad, ak sú Vašim obľúbeným jedlom buchty a zjete ich zvyčajne päť, môže byť Vašim silným heslom môže byť „5buchTa5". Päťka vpredu, päťka vzadu a dokonca piate písmeno je veľké. Samozrejme, že to nieje ideálny prípad, ale nieje to ani najhoršia voľba, ktorou by ste to prípadnému útočníkovi priveľmi zjednodušili.

 

Skúste sa na základe tohto článku pozrieť na Vaše heslá. Sú to skutočne heslá, alebo ste si to doteraz len mysleli...Peter Dávidik


diskusia (0)Dátum predmet meno


najčítanejšie

© Hardware.sk | ISSN 1337-6527 | info@hardware.sk 
Valid XHTML 1.0 Transitional  | novinky | Valid XHTML 1.0 Transitional
NAJ.sk toplist