Skoč na obsah Skoč na menu

reklamafacebook
login

 
ešte nemám konto
registrácia

odber noviniek

možnosti

reklama


 

kategória: Index » Telekom

späť
26.1.2007  diskusia  poslať odkaz na tento článok emailom  vytlačiť 

Mobil je hrozba!
Je to každodenná vec, ktorú využíva veľké množstvo ľudí. Áno hovorím o mobilných telefónoch. Je známe, že na celom svete využíva mobilný telefón viac než 1,5 mld. ľudí. Takže s najväčšou pravdepodobnosť aj Vy, ktorí tento článok čítate ste držiteľom takejto "hračky". Zbystrite preto pozornosť - MOBILNÝ TELEFÓN MÁ VIAC BAKTÉRIÍ AKO ZÁCHODOVÁ DOSKA".

 

n600i2.jpg

 

Štúdia porovnávala výskyt baktérii okrem mobilov, aj na záchodových doskách, klávesniciach, kľučkách, podrážkach topánok, ... Inak povedané na veľkom množstve vecí, o ktorých by sa dalo povedať, že majú viac baktérií ako mobil. Predstavme si však, čo všetko robíme s mobilom, kde ho ukladáme, keď telefonujeme vylučujeme z úst sliny, ktoré dopadajú na telefón, ... a množstvo vecí, ktoré infikujú mobil rôznymi druhmi baktérií. Naproti tomu napr. záchodová doska je infikovaná predovšetkým jedným druhom baktérie.

 

mobile-phone-torch.jpg

 

Podľa Joanne Verran, profesorky mikrobiológie z Manchesterskej univerzity a autorky výskumu, obsahujú mobily viac typických kožných baktérií než čokoľvek iné. Na mobiloch sa dokonca našli aj baktérie stafylokoku. Preto by sa malo zaužívať, že mobil sa nepožičiava, tak ako je to napr. u zubných kefkách a pod. Toto všetko si už začínajú uvedomovať aj niektorí výrobcovia telefónov (LG, Samsung i Motorola) a podnikajú opatrenia na zabránenie (aspoň spomalenie) šírenia baktérií - na trh sa dostali niektoré modely s antibakteriálnou úpravou. Ale nemali by sme zabúdať aj na fakt, že pravidelné čistenie je najlepšia prevencia.


Tomáš Dávidik

príbuzné články


diskusia (0)Dátum predmet meno


najčítanejšie

© Hardware.sk | ISSN 1337-6527 | info@hardware.sk 
Valid XHTML 1.0 Transitional  | novinky | Valid XHTML 1.0 Transitional
NAJ.sk toplist