Skoč na obsah Skoč na menu

reklamafacebook
login

 
ešte nemám konto
registrácia

odber noviniek

možnosti

reklama


 

kategória: Index » Software

späť
18.11.2009  diskusia  poslať odkaz na tento článok emailom  vytlačiť 

Windows 7 – kto moc chce tak aktiváciu obíde.
Windows 7 je na trhu a s ním prišli aj nové pokusy o jeho nelegálnu inštaláciu a následnú aktiváciu tak, aby sa voči serverom spoločnosti Microsoft tváril ako originálny. Výhody takéhoto konania sú pre niektorých ľudí zjavné: Plná podpora zo strany výrobcu za minimálnu (nulovú) cenu.

 

V prvom rade chcem upozorniť čitateľov, že týmto článkom ich v žiadnom prípade nechcem naviesť na používanie nelegálneho softvéru, ale chcem len poukázať na potencionálne chyby v aktivácii nového operačného systému Windows 7 a ich možné zneužitie.

 

V prípade Windows Vista sa počítačové podsvetie s týmto problémom vysporiadalo tak, že stoplo odpočítavanie času, v ktorom si užívateľ mohol (legálne) vyskúšať operačný systém. Systém tak ostal v stave, kedy bol pre Microsoft „v skúšobnej lehote" a poskytoval mu teda plnú podporu vrátane všetkých aktualizácií až do momentu, kedy bola vydaná kritická aktualizácia s označením KB940510. To sa však časom podarilo takisto obísť. Pri Windows 7 sa však tento postup neosvedčil.

 

rwat.png

 

Hackeri sa teda znovu „zamysleli" a prišli s trochu odlišným postupom. V prvom rade zamedzili jadru prístup ku knižniciam (napr. sppcomapi.dll), ktorá má za úlohu aktiváciu systému. To však len odstránilo opakované požiadavky systému na aktiváciu. Po uplynutí „skúšobnej lehoty" je systém opäť označený ako nelegálny a všetky aktualizácie (okrem kritických) sú pre užívateľa takéhoto systému nedostupné. Na obrazovke sa opakovane objavujú hlásenia o potrebe overenia systému. V rohoch obrazovky sa tiež objaví informácia o tom, že systém nie je originálny. Preto postupne odstraňovali tieto „nedostatky" a postupne vznikali nástroje ako je napríklad RemoveWAT alebo Chew-WGA.

 

chwga.jpg

 

RemoveWAT tak napríklad zo systému kompletne odstráni WAT (Windows Activation Technologies) a systém sa natrvalo tvári ako originálny. Po takejto aktivácii je podľa tvorcu dokonca možné použiť aj bezpečnostné nástroje od spoločnosti Microsoft vrátane Windows Defender.

 

Druhý spomenutý nástroj s názov Chew-WGA však aktivuje systém len „dočasne". Jeho opätovným spustením s požiadavkou na deaktiváciu je možné systém vrátiť do pôvodného stavu. Je teda určený najmä pre testovanie bezpečnostných prvkov Microsoftu. Podľa článku na serveri MyDigitalLife.info je však tento nástroj pomerne nespoľahlivý.

 

Na záver chcem znovu zopakovať, že tento článok nevznikal ako návod na odstránenie aktivácie Windows 7, alebo dokonca ako navádzanie na využívanie nelegálneho softvéru. Takéto konanie je totiž v priamom rozpore s právnym poriadkom.

 

Zdroj : MyDigitalLifePeter Dávidik


diskusia (2)Dátum predmet meno
18.02.2011 10:41 win7

28.10.2010 18:05 win7najčítanejšie

© Hardware.sk | ISSN 1337-6527 | info@hardware.sk 
Valid XHTML 1.0 Transitional  | novinky | Valid XHTML 1.0 Transitional
NAJ.sk toplist