Skoč na obsah Skoč na menu

reklamafacebook
login

 
ešte nemám konto
registrácia

odber noviniek

možnosti

reklama


 

kategória: Index » Software

späť
26.5.2008  diskusia  poslať odkaz na tento článok emailom  vytlačiť 

nLite – program na nezaplatenie, alebo Vytvorte si vlastnú inštalačku XP.
nlitelogo.pngV súčasnej dobe, kedy Microsoft ponúkol všetkým svojim zákazníkom tretí opravný balík svojho operačného systému Windows XP, sa mnohé počítačové firmy, ktoré sa snažia svojim zákazníkom dodať počítač s maximálne aktualizovaným systémom, potýkajú s problémom „doťahovania" množstva záplat, pretože inštalačné médiá ešte SP3 neobsahujú. Ešte zákernejšia situácia nastáva, ak potrebujete zákazníkovi s notebookom, ktorý má S-ATA disk a radič nie je možné v BIOSe nastaviť do Native módu, nainštalovať operačný systém a nemáte poruke externú disketovú mechaniku, z ktorej by ste počas inštalácie dodali systému príslušné ovládače.

 

S druhou situáciou som sa nedávno potýkal aj ja. Keďže nám na sklade nezostala žiadna externá disketová mechanika a zákazník potreboval preinštalovať svoj notebook skutočne promptne, nezostávalo mi nič iné ako si trochu „zagooglovať" a nájsť, aj za prispenia dobrých rád od ďalších prispievateľov na hardware.sk (vďaka XAPOH), nejaké prijateľné riešenie. Podarilo sa, pretože som objavil nLite.

 

Samozrejme, objaviť a použiť sú väčšinou dve rozdielne veci. Pri nLite však možno povedať, že objaviť = použiť, pretože ovládanie je skutočne maximálne jednoduché. Značne k tomu prispieva aj jeho lokalizácia do množstva jazykov, medzi ktorými napodiv nechýbala ani slovenčina. A tak som sa s chuťou pustil do vytvárania inštalačného média, šitého na mieru práve pre tohto zákazníka. Mojim cieľom bolo pripraviť „inštalačku", ktorá bude obsahovať všetky potrebné ovládače a záplaty tak, aby si v prípade núdze mohol tento zákazník preinštalovať svoj počítač svojpomocne. Ale poďme na to pekne poporiadku.

 

nlite1-uvod.png

 

Pri prvom spustení nLite (verzia 1.4.5) si v prvom rade treba vybrať jazyk, ktorým chcete, aby s Vami program komunikoval. Samozrejme, toto nastavenie sa dá kedykoľvek zmeniť a program túto možnosť ponúka pri každom spustení.

 

nlite2-vyber-instalacnych-suborov.png

 

Po stlačení tlačítka „Ďalej" sa už dostávame k výberu umiestnenia inštalačných súborov, ktorá sa kľudne môžu nachádzať aj na originálnom CD vloženom do mechaniky. V mojom prípade sa nachádza v adresári „xpnew" na disku C:.

 

nlite3-predchadzajuce-session.png

 

V prípade, že toto nie je Vaše prvé spustenie nLite, na ďalšej obrazovke nájdete súhrn Vašich predchádzajúcich snažení. Ak je niektoré z nich Vašim extrémne vydareným, môžete si ho v tomto kroku vybrať a pokračovať potom podľa predchádzajúcich nastavení. Inak stačí len stlačiť tlačítko „Ďalej".

 

nlite4-ulohy.png

 

Na ďalšej obrazovke máme možnosť vybrať si jednotlivé úlohy, ktoré chceme v priebehu vytvárania nového inštalačného CD previesť. Ak nad ktorýmkoľvek tlačidlom prejdete myškou, program Vám poskytne stručnú nápovedu o tom, čo konkrétna voľba v skutočnosti znamená. V mojom prípade vyberiem tlačidlom „Všetko" všetky úlohy, aby som Vám mohol ukázať všetky možnosti, ktoré nLite ponúka.

 

nlite5-integracia-sp3.png

 

Dostávame sa k prvej úlohe, ktorá Vás bude momentálne asi najviac zaujímať. „Integrácia Servisného Balíka" je presne to, čo by ste si pod týmto označením hľadali. Stačí stiahnuť .exe súbor, ktorý je kompatibilný s Vašou verziou operačného systému a v tomto kroku ho pomocou tlačítka „Vybrať"označiť ako ten, ktorý chcete zakomponovať do Vášho inštalačného média. V prípade slovenských Windows XP je potrebné stiahnuť SP3 v anglickej verzii, ktoré nájdete na tomto linku. Ak používate české XP, zvoľte SP3 v českom jazyku, ktorý nájdete tu.

 

nlite6-integracia-opravnych-balickov-1.png

 

Ďalšou úlohou pre nLite je integrácia ďalších opravných balíkov, ktoré sú a budú vydané po vyjdení oficiálnych „Servis Pack-ov".

 

nlite7-integracia-ovladacov-1.png

 

Nasleduje úloha, kvôli ktorej som bol nútený nLite vyhľadať a inštalovať. „Integrácia ovládačov" pomôže pri riešení nejedného inštalačného problému, prípadne uľahčenie preinštalácií operačného systému, kedy odpadne neraz zložité vyhľadávanie vhodných ovládačov na internete. Prípadné aktualizácie ovládačov sa totiž určite ľahšie vyhľadávajú z kompletne nainštalovaného systému. Pri tejto úlohe sa však trochu zdržíme. Ovládače, ktoré je možné do systému integrovať sa delia na dve skupiny : „textmode" a „UPnP". A práve olvádače typu „textmode" sú tie, ktoré je potrebné zakomponovať do inštalačky, ak sa budete potýkať s podobným problémom ako ja. Po kliknutí na tlačítko „Vložiť" sa prepracujete k ponuke integrácie buď samostatného ovládača, alebo ak máte viaceré ovládača umiestnené v jednom adresári, zvoľte „Adresár viacnásobných ovládačov".

 

nlite8-odobratie-sucasti.png

 

Nasleduje úloha, ktorá poteší najmä tých, ktorým sa zdá Windows XP zbytočne „prepchatý" rôznymi súčasťami a tie podľa nich vôbec neprispievajú k jeho plynulému chodu. Prípadne chcú zoštíhliť štandardnú inštaláciu tak, aby následne nemuseli prácne odoberať nechcené súčasti. V časti „Odobranie súčastí Windows" sa môžu doslova vyblázniť. Aby im však predsa len neušla nejaká tá súvislosť medzi jednotlivými komponentami, nLite sa v úvode tejto úlohy opýta, ktoré súčasti bude využívať, aby Vás následne upozornil na prípadne konflikty medzi „požadovaným" a „funkčným". Ešte jedno upozornenie, v okne „Kompatibilita" označujete súčasti, ktoré budete vo svojom systéme potrebovať a po kliknutí na „OK", prípadne „Zrušiť" sa dostanete na výber súčastí, ktoré chcete naopak odobrať zo systému. Je to trochu zavádzajúce, ale ak budete pozorný a budete podrobne študovať nápisy v jednotlivých oknách, nemal by sa Vám pritrafiť žiaden problém.

 

nlite9-odobratie-sucasti-vyhladanie.png

 

Ak neviete niektorý z komponentov zaradiť do presnej skupiny a teda nemáte predstavu, kde ho hľadať, stačí použiť tlačidlo „Nájsť" a veľmi jednoduchým spôsobom dokážete jeho polohu a zaradenie identifikovať.

 

nlite10-automaticka-instalacia.png

 

V ďalšej úlohe je možné zautomatizovať celý proces inštalácie tak, aby bola šitá na mieru práve pre Vás. Okrem bežných nastavení ako je predvolený jazyk, alebo klávesnica je možné v tomto kroku zadať inštalačný kód, meno užívateľa, názov adresára, kde sa majú inštalovať programy (Program Files), ... Na tomto mieste je úplne zbytočné opisovať funkciu jednotlivých prepínačov, pretože pri každej voľbe nájdete tlačítko s vyobrazeným otáznikom, za ktorým sa skrýva dostatočná nápoveda.

 

nlite11-volby.png

nlite12-zaplaty.png

 

V nasledujúcom okne môžete upresniť ďalšie nastavenia operačného systému, ktoré majú byť použité ako predvolené. Nápoveda tentokrát nieje označená symbolom otáznika, ale zobrazuje sa hneď po prechode na príslušnú položku v spodnej časti okna. V záložke „Záplaty" je dokonca nápoveda zobrazená už pri príchode do tohto okna, čo je vzhľadom na nízky počet položiek (4) celkom rozumná voľba, ktorá umožňuje ľahší prehľad.

 

nlite13-volby-a-doladenie-obecne.png

nlite14-volby-a-doladenie-sluzby.png

 

Jemné doladenie vzhľadu a výkonu XP (a samozrejme aj Windows 2000 a 2003) nájdeme v okne ďalšej úlohy. Po rozklikaní jednotlivých položiek sa na záložke „Obecné" dostaneme k voľbám, ktorými upresníme správanie dokonca aj jednotlivých ikoniek systému. Nastavením volieb v záložke „Služby" zas ovplyvníme správanie sa systému, ktoré si tak môžeme upraviť „k obrazu svojmu". Experimentovanie s touto úlohou však odporúčam len skúsenejším užívateľom. Vyhnete sa tak následným problémom s prípadnými neidentifikovateľnými pádmi systému.

 

nlite15-spracovanie.png

 

A dostávame sa do záverečnej etapy celého nášho snaženia. Po úmornom nastavovaní správania sa priebehu inštalácie a následne aj celého systému je na konci. Vyložte si nohy na stôl a kliknite na tlačidlo „Áno", ktorým odštartujete proces integrácie. No nemyslite si, že budete relaxovať príliš dlho. Z vlastnej skúsenosti Vám poviem, že celý proces netrvá dlhšie ako 10 minút.

 

nlite16-bootimage.png

 

Aby sme však dosiahli cieľ, ktorý sme si na začiatku stanovili (vytvorenie nového inštalačného CD), potrebujeme vykonať minimálne ešte jeden krok. Ten nám poskytne záverečná úloha, v ktorej môžete vytvoriť „Image" Vášho inštalačného CD a zapísať ho na disk, prípadne ho rovno vypáliť na CD. Ešte upozorním, že je potrebné kliknúť na tlačítko „Vytvoriť ISO", pretože inak budete „odporúčaní" na záverečnú obrazovku s údajmi o autorovi.

 

nlite17-koniec.png

 

Dôkladná príprava na uskutočnenie sna o svojom vlastnom inštalačnom CD, ktoré bude plne zodpovedať Vašim požiadavkám, je základom pre dokonalé zvládnutie celého procesu. Preto dôkladne hľadajte a integrujte. Následne Vám toto snaženie môže ušetriť skutočne veľa práce a hlavne nervov. No nesmieme zabudnúť ani na toho, kto nám tento malý zázrak umožnil.

 

Thank You, Dino Nuhagic (nuhi)

 

Link na stránku s programom nLite.Peter Dávidik


diskusia (10)Dátum predmet meno
16.04.2010 21:31 Slovak LIP na XP Pro En
17.04.2010 16:55  RE: Slovak LIP na XP Pro En

22.10.2008 22:19 office2007
05.01.2009 14:55  RE: office2007
24.10.2008 11:18  RE: office2007
04.11.2009 12:23  RE: RE: office2007

31.05.2008 10:47 Kopia .............
31.05.2008 14:11  RE: Kopia
31.05.2008 12:40  RE: Kopia

26.05.2008 01:26 ---podakovania--- xapohnajčítanejšie

© Hardware.sk | ISSN 1337-6527 | info@hardware.sk 
Valid XHTML 1.0 Transitional  | novinky | Valid XHTML 1.0 Transitional
NAJ.sk toplist