Skoč na obsah Skoč na menu

reklamafacebook
login

 
ešte nemám konto
registrácia

odber noviniek

možnosti

reklama


 

kategória: Index » Internet

späť
12.11.2007  diskusia  poslať odkaz na tento článok emailom  vytlačiť 

Google bude musieť čeliť žalobe.
Amerika je podobnými súdnymi procesmi povestná. Každý sa tu súdi s každým a najmä o čokoľvek. A teraz sa stala terčom žaloby spoločnosť, ktorá je známa v celom svete pod názvom Google.

 

googlelogo.png

 

Nech sa to zdá akokoľvek nepochopiteľné, v tomto prípade bude mať súdny spor dokonca možno aj reálny základ. Severovýchodná univerzita (Northeastern University) sa spolu so spoločnosťou Jarg, Inc. rozhodla súdiť s týmto internetovým gigantom kôli porušeniu patentového práva. V roku 1997, teda rok pred založením spoločnosti Google, si Jarg, Inc. nechala patentovať technológiu určenú na vyhľadávanie.

 

jarglogo.jpg

 

Reakcia Google nenechala na seba dlho čakať a jeho hovorca sa vyjadril v tom zmysle, že „spoločnosť Google si je vedomá žaloby, ale podľa prvotného prešetrovania situácie sa táto žaloba nezakladá na reálnom základe".

 

northeasternuniversitylogo.gif

 

Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať, že Jarg a Severovýchodná univerzita čakali pokým Google nebude natoľko silný a veľký, aby z neho mohli niečo „vyžmýkať", Michael Belanger, riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti, v telefonickom rozhovore pre Reuters uviedol, že zdržanie bolo v tomto prípade spôsobené nedostatkom prostriedkov. Teraz sa však do celého prípadu zamiešala aj právnická kancelária Vinson & Elkins, ktorá sa rozhodla, že bude uhrádzať všetky náklady na vedenie procesu. Po tomto „obrate" sa rozhodla k celej záležitosti pridať aj už spomenutá Severovýchodná univerzita, ktorej externý profesor a výhradný majiteľ patentu číslo 5,694,593 s názvom „Distributed Computer Database System and Method" Dr. Kenneth Baclawski, je ďalším zo zakladateľov Jarg-u.

 

Dr. Kenneth Baclawski

 

Dr. Kenneth Baclawski ako prvý publikoval svoju metódu vyhľadávania a získavania informácii z veľkých a rozptýlených databáz. Podľa dokumentov, ktoré slúžia ako podklad k celému prípadu, tak urobil už v roku 1994, teda dosť dlho pred tým, ako bol Google založený.

 

Bude určite zaujímavé aj naďalej sledovať ako sa celý prípad bude vyvíjať, hoci je viac ako pravdepodobné, že v prípade čo i len náznaku možných problémov pre spoločnosť Google by táto pristúpila radšej na mimosúdne vyrovnanie, prípadne na odkúpenie patentu. Určite by to popri jej nedávnych akvizíciách nečinilo ani najmenší problém. Je však zásadnou otázkou, do akej miery pri svojom úspechu vychádzala práve z práce Dr. Baclawského.

 

Zdroj : Yahoo NewsPeter Dávidik


diskusia (0)Dátum predmet meno


najčítanejšie

© Hardware.sk | ISSN 1337-6527 | info@hardware.sk 
Valid XHTML 1.0 Transitional  | novinky | Valid XHTML 1.0 Transitional
NAJ.sk toplist